Neznáte odpověď na otázku, proč se celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla přesunula do Volyně?

Po hodnocení posledního ročníku Divadelního Děčína na jednání odborné rady v červnu 2011 a na základě jejího doporučení se NIPOS rozhodlo ukončit spolupráci s Městským divadlem Děčín a vypsat výběrové řízení na nového spolupořadatele celostátní přehlídky. Do něj se přihlásila města: Děčín, Kralupy nad Vltavou, Volyně, Červený Kostelec a Kroměříž.

Přesně v tomto pořadí je komise ve složení Naďa Gregarová (VSVD), Simona Bezoušková (NIPOS-ARTAMA), Lenka Novotná (NIPOS-ARTAMA) a Radvan Pácl (zástupce odborné rady, ČK uvádí) navštívila. Naďa Gregarová se omluvila z poslední návštěvy v Kroměříži.

Rozhodování nebylo jednoduché, neboť každé město a místo mělo svá pozitiva i negativa. Nakonec se komise v poměru 3 (Bezoušková, Novotná, Pácl) ku 1(Gregarová) rozhodla doporučit ředitelce NIPOS Lence Lázňovské jako nového spolupořadatele Město Volyni. Pro úplnost dodám, že Naďa Gregarová na prvním místě doporučila Červený Kostelec na druhém pak Volyni, případně navrhovala přehlídku pořádat na obou místech.

Toto své rozhodnutí výběrová komise zdůvodnila několika skutečnostmi – Volyně nabídla nejvíce klasických hracích prostorů (divadelní sál Na Nové, divadelní sál v budově kina) i hracích prostorů venkovních (Městská plovárna, tzv. Dvoreček a nádvoří tvrze). Divadelní sál Na Nové nabízí možnost kukátka, arény i hraní pod jevištěm. Součástí budovy Na Nové je kromě divadelního sálu i malý sál, restaurace a hotel. Pro rozborové a vzdělávací semináře jsou dále využitelné prostory renesanční radnice, nově zrekonstruované sklepení – tzv. Pošumavská tržnice, divadelní sál středního odborného učiliště a tzv. Ratejna. Město Volyně je díky dvěma internátům a několika penzionům schopno zajistit více než dostatečný počet ubytovacích kapacit za poměrně nízké ceny, pestrá je i nabídka možnosti stravování. Výhodou volyňských je jejich zkušenost s pořádáním přehlídky Volyňské divadelní jaro a pak především celoroční vysoká návštěvnost představení amatérských divadelních souborů.

Na základě tohoto doporučení se ředitelka NIPOS rozhodla, že se Celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla, kterou  NIPOS z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá, bude od roku 2012 konat ve Volyni.

Simona Bezoušková (se souhlasem ostatních členů komise)